Skip to content Skip to footer

Partij Paul Baak – Kees Vink

Een bijzondere partij met een vrij normale opening, de ruilvariant van de Ruy Lopez. De stelling uit onderstaande diagram volgt na de  zetten:

1. e4 e5 

2. Pf3 Pc6 

3. Lb5 a6 

4. Lxc6 dxc6 

5. O-O Lg4 

6. h5

Zoals zwart op de derde zet de loper op b5 gedwongen heeft om actie te ondernemen, zo dwingt wit de loper terug langs de diagonaal waar hij vandaan kwam, of te verhuizen naar h5. Tenminste,  dat is de logische gedachte van wit. Met het gevoel van enige bluf speelt zwart de verrassende zet h5, met de redenering: “sla jij mijn loper maar, dan zien we daarna wel verder hoe je je gaat redden uit de ontstane situatie’. 

6. … h5

Een nieuwtje? Nee, in de megadatabase komen we zo’n 2671 keer deze stelling tegen. De eerste keer in 1892, maar ook later kregen bekende namen als Hans Bohm (in 1968, Niemeyer U21) en Kasparov (in 2007, Erandio) deze stelling spelend met wit tegen zich.

Opvallend is dat veel van deze partijen in een zeer snelle remise eindigen: 7. c3 Dd3 8. hxg4 hxg4 9. Pxe5 Ld6 10. Pxd3 Lh2+ 

Dat het voor wit ook zeer snel fout kan gaan liet Paul Baak ons weten, na zijn partij op het PK Senioren van afgelopen vrijdag. Ondanks de deceptie wilde hij deze partij toch met ons delen. Hiervoor is een compliment op zijn plaats!

Van de 2671 spelers durfden er in de loop der tijd maar 13 de loper te slaan. Zo ook Paul. 

7. hxg4 hxg4

Zwart valt nu het paard aan. Wat nu te doen? Vasthouden aan het paard? Of het paard opgeven? 

Paul nam hier, net zoals 4 andere spelers waaronder Carlos Martins met een rating van 2295 (in 1998, Portugal) , de beslissing om de pion op e5 te slaan. 

8. Pxe5

Een beslissing met mat als gevolg.

8. … Dh4

9. Te1 Dh1#

 

 

 

 

 

Leave a Comment

0.0/5